Dropshipping (stoksuz satış) nedir?

Dropshipping, bir mağazanın sattığı ürünleri stokta tutmadığı bir sipariş karşılama yöntemidir. Bunun yerine satıcı, siparişleri yerine getirmek için gerektiğinde bir üçüncü tarafın envanterini kullanarak satış yapar.

Stoksuz satış ile standart perakende modeli arasındaki en büyük fark, satan tüccarın stok yapmaması veya envantere sahip olmamasıdır - aracı olarak hareket ederler. 

XML nedir?

XML, hem insanlar hem bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarayan bir işaretleme dilidir. W3C tarafından tanımlanmış bir standarttır. Bu özelliği ile veri saklamanın yanında farklı sistemler arasında veri alışverişi yapmaya yarayan bir ara format görevi de görür. Yani xmlbebek.com üzerinde görmüş olduğunuz tüm ürünlerin, resimlerin, açıklamların stok ve fiyat bilgilerinin bir link üzerinde olmasına olanak sağlayan, belirli periyotlar ile değişen verilerin anında yansımasına olanak tanıyan bir sistemdir.


XMLBebek'te Dropshipping nasıl çalışır?

Satıcı ara proğramlar sayesinde XMLBebek ürün linki üzerinde bulunan verileri satış yapmak istediği platforma entegre eder. Entegre etmiş olduğu platformlar üzerinden gelen siparişleri xmlbebek.com üzerinden satın alır ve lojistik birimimiz müşterinize sizin deponuzdan çıkıyorcasına kargoya teslim eder. 

Dropshipping faydaları nedir?

Dropshipping'in hem büyük hem de küçük işletmeler için bu kadar popüler bir model olmasının birkaç nedeni daha var.

Daha az ön sermaye gerekli

Stoksuz satışın muhtemelen en büyük avantajı, ürün stoğuna yatırım yapmak zorunda kalmadan bir e-ticaret mağazası açmanın mümkün olmasıdır. Geleneksel olarak, perakendeciler büyük miktarlarda sermayesini envanteri bağlamak zorunda kalırlar. Dropshipping'de ise böyle külfete gerek yoktur.

Dropshipping modelinde, daha önce satış yapmadığınız ve müşteri tarafından ödeme yapılmadığı sürece bir ürün satın almak zorunda değilsiniz. Önemli ön envanter yatırımları olmadan, ürünleri tedarik etmeye başlamak ve çok az parayla başarıyı elde etmek mümkündür. Stoklu satışta olduğu gibi önceden satın alınan herhangi bir envanter üzerinden satış yapma taahhüdünde bulunmadığınız için, stoksuz satış mağazası açmanın riski daha azdır.

Başlaması kolay

Fiziksel ürünlerle ve depo ile uğraşmanız gerekmediğinde bir e-ticaret işletmesi yürütmek çok daha kolaydır. Dropshipping ile şunlar için endişelenmenize gerek yoktur,

  • - Bir depoyu yönetmek ve kira bedeli ödemek
  • - Siparişlerinizin paketlenmesi için iş gücü  ve  depo transferleri için ürün nakliye bdelleri
  • - Envanter takibi
  • - İade ve gelen gönderilerin takip edilmesi
  • - Sürekli ürün siparişi vermek ve stok seviyesini yönetmek

Minimum gider maliyeti

Envanter satın alma veya depo yönetimi ile uğraşmanız gerekmediğinden, genel giderleriniz oldukça düşüktür. Aslında, birçok başarılı stoksuz satış mağazası, bir dizüstü bilgisayardan biraz daha fazlasını ve işletmek için birkaç yinelenen masraf gerektiren ev tabanlı işletmeler olarak işletilmektedir. 

Mağazanı dilediğin yerden yönet, satış yap!

Bir dropshipping işi, internet bağlantısı olan hemen hemen her yerden yürütülebilir. Tedarikçiler ve müşterilerle kolayca iletişim kurabildiğiniz sürece işinizi yürütebilir ve yönetebilirsiniz.

Neler satabileceğini test et!

Dropshipping, hem yeni bir mağaza açmak hem de müşterilerin ek ürün kategorileri, örneğin aksesuarlar veya tamamen yeni ürün grupları için iştahını test etmek isteyen işletme sahipleri için yararlı bir sipariş karşılama yöntemidir. Dropshipping'in ana yararı, yine, büyük miktarda envanter satın almayı taahhüt etmeden önce ürünleri listeleme ve potansiyel olarak satma yeteneğidir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR